Ensar Çelik

ENSAR ÇELİK

1975 yılında Erzurum, Merkez Sanayi mahallesinde 9 nüfuslu bir ailenin memur çocuğu olarak doğan Ensar Çelik; Abdurrahman Şerif Beygu İlkokulu, Cumhuriyet Lisesi Ortaokulu, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Mobilya Dekorasyon bölümünden mezun olmuştur. Yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzikoloji bölümünde tamamlamıştır.
İlkokul yıllarına dayanan müzik serüvenine halen daha aktif bir şekilde devam etmektedir. Erzurum'da müzik emektarı ve ilk ilham kaynağı olarak gördüğü bestekar ve yorumcu Metin Kara ve bestekar Çetin Kelici'nin yanında bir kaç yıl eğitim aldıktan sonra 1989 yılında Erzurum Gençlik Merkezinde ilk müzik eğitimine Hüseyin Karaçam'dan aldığı bağlama,nota ve THM Koro dersleri ile başlamıştır.
1991'de TRT Erzurum Stüdyosu'nun açmış olduğu gençlik korosu sınavlarını kazanarak, 1991-1993 yılları arasında gençlik korosunda Türkiye'nin en iyi hocaları ve sanatçılarından THM Nazariyatı, THM Repertuarı, Nota ve Solfej eğitimi almıştır.
1993 yılında TRT’nin ülke genelinde açmış olduğu sınavı kazanarak, Yurttan Sesler Türk Halk Müziği korosunda (akitli) THM Ses Sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır. Bir çok bant kaydı TRT Erzurum radyosu canlı yayınlarında görev almıştır. Yurttan Sesler Korosu canlı TRT TV konserlerinde görev almıştır. 1995 yılında yurt genelindeki TRT 'akitli' sanatçıların sözleşme feshinden sonra, Müzik hayatına küçük çapta sahne düğün eğlence vb. ve aynı zamanda kültür merkezleri ve müzik derneklerinde profesyonel müzik hayatını ve aynı anda eğitim hayatını devam ettirmiştir. TRT’nin ilk mağdurlarından olan Ensar Çelik küskün ve yavaş bir dönemden sonra 1997 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü'nü kazanarak akademik müzik eğitimine başlamıştır.
Donanımlı bir şekilde başladığı yüksek öğrenim hayatını çok yoğun iş temposu ile devam ettirmiştir. Özel müzik dersleri, sahne çalışmaları ve çocukluğundan itibaren merak ettiği ve hep denemeler yaptığı stüdyo kayıt ve aranjörlük çalışmalarına devam etmiştir. Öğrencilik döneminde Erzurum'da üç arkadaşıyla ilk bilgisayarlı müzik aranje ve düzenlemelerini yaptığı stüdyoyu açarak deneyimini arttırmıştır.
2000 yılında Erzurum Büyükşehir Belediyesi kültür müdürlüğüne bağlı müzik okulunda, resmi olarak müzik eğitmenliği ve müzik koordinatörlüğü hayatına başlayarak iki buçuk yıl sürecek yoğun bir çalışma dönemine girmiştir. Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenlikleri, Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümleri Mezunu, Halk Oyunları, Devlet Konservatuarları Müzik Bölümleri, Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümü'ne öğrenci hazırlayarak yüzlerce öğrencinin kazanmasına ve dolayısıyla çoğunluğunun müzik öğretmenliği mesleği edinmelerine vesile olmuştur. Toplam iki buçuk yıl süren bu dönem içerisinde müzik eğitimi ile paralel olarak müzik koordinatörlüğün de yürüten Ensar Çelik, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Müzik Okulu bünyesinde THM Korosu kurarak, özel günler ve milli bayramlarda koro şefliğini de yaptığı halk konserleri vermiştir.
Ayrıca profesyonel bazda faaliyet gösteren halk oyunları ve kareografi topluluklarına çok sesli, çok sazlı müzikal kompozisyonlar yazmış ve stüdyo kayıtlarını hazırlayarak halk dansları yarışmalarında müzikal başarılar elde etmiştir. 2002 yılında üniversite öğrenimini tamamlayarak mezun olmuştur. Meslek hayatına uzun yıllar Erzurum Emniyet Müdürlüğü Polis Evi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde Müzisyenlik ve Müzik Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu, Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu, Evren Paşa İlköğretim Okulu ve muhtelif devlet okullarında ve yeni adıyla Erzurum Final Koleji'nde müzik öğretmenliği yaparak devam etmiştir. 2011 ile 2015 yılları arasında Oluşum Sanat Merkezi'nde aranjörlük, yönetmenlik ve müzik eğitmenliği yapmıştır. 2015’ten itibaren ve halen daha meslek hayatını devam ettirdiği, E.Ç YAPIM (Ensar Çelik Prodüksiyon) ’da genel koordinatör, müzik yönetmeni, aranjör, klip danışmanı ve yapımcı olarak hayatını sürdürmektedir. Bilimsel (Müzik) bir kitap çalışmasının yanında, şuan üzerinde çalıştığı gerek müzikal gerekse görsel, Audi Visual projelerini devam ettirmektedir.

Ensar Çelik'in Mesajı:
Kıymetli dostlarım,
EÇ YAPIM her ne kadar ticari bir firma olsa da öğretmek benim için bir işten daha ziyade aşktır. Genç meslek hayatımda birbirinden kabiliyetli öğrencilerim oldu ve onlara eğitim verme şansı buldum. Aslında ticari bir firma olarak müzik eğitimi referanslar bölümüne 150'den fazla isim yazmak isterdim. Fakat özel aile durumları, devlet memuriyetleri ve bulundukları akademik pozisyonları, isimlerini yazmaktan kaçınmama sebep olmuştur. Dün ilk hocaları bu gün ağabeyleri olarak hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyorum.

Şahsımı tanıyanlar benimle gözünü açan eski öğrencilerim ve şimdinin profesyonel müzisyenleri, öğretmenleri ve hatta akademisyenleri iyi bilirler ki Ensar Çelik için öğrenmek ve öğretmek kutsal bir iş ve tutkulu bir aşktır.